هر اختلالی که در آن موفقیت تحصیلی فرد با توجه به سن و آموزش و هوش، براساس آزمونهای معیار خواندن و نوشتن و محاسبه از آنچه انتظار می رود بسیار کمتر باشد، اختلال یادگیری توصیف میشود.

اصطلاح اختلالات یادگیری برای توصیف کودکان و نوجوانانی به کار میرود که ناتوانی یادگیری ویژه و بخصوصی دارند. به عبارت دیگر دانش آموزان مبتلا به این اختلال نیازمند شیوه های خاصی در آموزش هستند که با شیوه های معمول استفاده شده برای  سایر دانش آموزان متفاوت است.

اختلالات یاد گیری به سه دسته ناتوانی یادگیری ریاضیات، ناتوانی یادگیری خواندن و ناتوانی یادگیری نوشتن تقسیم می شود و ارتباطی با کم هوشی یا دیرآموزی دانش آموزان ندارد.

هر اختلالی که در آن موفقیت تحصیلی فرد با توجه به سن و آموزش و هوش، براساس آزمونهای معیار خواندن و نوشتن و محاسبه از آنچه انتظار می رود بسیار کمتر باشد، اختلال یادگیری توصیف میشود. اختلال یادگیری یعنی رشد ناکافی مهارت های خاص تحصیلی که به علت بیماری جسمی یا عصبی نباشد.

این کودکان علیرغم هوش طبیعی در یک یا چند حوزه درسی مشکل یادگیری دارند و توانایی هایی مانند خواندن، نوشتن و یا ریاضیات به طور قابل توجهی کمتر از سطح توانایی عمومی کودک است. یعنی این عدم توانایی در حوزه تحصیلی خاص زیر سطح مورد انتظار براساس سن، هوش، و آموزش کلاسی کودک می باشد.

امکان دارد که ناتوانی یادگیری با روحیه ضعیف، عزت نفس پایین و کمبود مهارتهای اجتماعی و افت تحصیلی همراه باشد. بزرگسالان مبتلا به این اختلال، ممکن است در زمینه های استخدامی یا سازگاری اجتماعی با مشکلات جدی مواجه شوند. اختلال یادگیری در همراهی با سایر اختلالات روان پزشکی کودک و نوجوان دیده میشود. در ۱ تا ۲۵ درصد افراد مبتلا به اختلال سلوک، اختلال لجبازی – نافرمانی، اختلال بیش فعالی _نقص توجه و اختلال افسردگی، اختلال یادگیری نیز وجود دارد.

ناتوانی های یادگیری به سه نوع تقسیم میشوند:

ناتوانی یادگیری در ریاضیات

این اختلال در توانایی فرد به روی محاسبات ریاضی تاثیر میگذارد. اختلالات یادگیری در ریاضی میتواند نشانه های مختلف داشته و از فردی به فرد دیگر نیز متفاوت باشد. در کودکان خردسال اختلال ریاضی میتواند در شمارش و تشخیص اعداد تاثیر بگذارد. همانطور که کودک بزرگ میشود ممکن است در حل مسایل ریاضی و یا به خاطر سپاری جدول ضرب دچار مشکل شود. کودکان مبتلا به ناتوانی در ریاضیات در زمینه درک مفاهیم ریاضی، محاسبات، خواندن یا نوشتن اعداد، حل مساله و درک روابط فضایی دچار مشکل شدید میباشند.

ناتوانی یادگیری در خواندن

مشکلات خواندن از اساسی ترین مشکلاتی است که کودکان مبتلا به ناتوانی یادگیری با آن مواجه هستند، زیرا کودکی که نمی تواند بخواند شانس بسیار کمی برای موفقیت در مدرسه دارد. به عبارت دیگر اختلال خواندن، اختلالی است که به رغم تجارب کلاسی متعارف، شخص در کسب مهارت های زبانی خواندن و هجی کردن که متناسب با توانایی هوشی اش باشد، ناتوان است.

کودکانی که دارای این اختلال هستند در خواندن و نوشتن، درک دستور زبان و خواندن و همچنین در

بیان افکار خود به صورت شفاهی مشکل دارند.

ناتوانی یادگیری در نوشتن

مشکلات افراد مبتلا به این نوع از اختلالات یادگیری عبارت است از: مشکل در  املاء نویسی، دست خط بد، مشکل در انتقال افکار به روی کاغذ.

 فرایند نوشتن پیچیده است و به مهارت ها و توانایی های مختلفی بستگی دارد و مستلزم درک صحیحی از الگوهای نمادین نوشتاری است. مهارت نوشتن با کارکرد حرکتی چشم و هماهنگی حرکات ارتباط دارد، همچنین مستلزم هماهنگی حرکتی چشم و دست، کنترل بازو، دست و عضالت انگشت است. امالی یک کلمه پیچیده تر و دشوارتر از خواندن آن است چرا که در خواندن، نشانه ها و حروف الفبا در بازشناسی کلمه وی را یاری میکنند اما در نوشتن دانش آموز باید بر روابط آواها و نشانه ها، تجزیه واژه ها و نحوه ترکیب عناصر متشکل آن آگاهی و مهارت کامل داشته باشد.

اختلالات یادگیری، بسیار متداول و در عین حال برای کودکانی که این اختلالات را دارند و نمی توانند دریابند که چرا یادگیری برایشان دشوار است؛ درحالی که می دانند، به اندازه ی دوستانشان باهوش اند، دردآور است. بسیاری از .کودکان اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و این می تواند آن ها را به ناتوانی ، تهاجم و حتی بزهکاری هدایت کند.

هم چنین بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات یادگیری سعی می کنند که استعدادها و توانایی های بالای خود را در زمینه های دیگری مثل ورزش، علم، کار با رایانه، خرید و فروش و یا هنر نشان دهند. در واقع مشکلات ابتدایی آن ها در یادگیری ، باعث نشده است از دست دادن تمام آرزوها و اعتماد به نفسشان را از دست بدهند.

درک روش مداخله اختلالات یادگیری می تواند ، ما را به راهی برای پشت سر گذاشتن و درمان این مشکل هدایت می کند.

مربیان آموزش، معلمان، آموزگاران همراه با مادران و پدران و متخصصان می توانند از اقدامات عملی صحیح به کاهش رنج و درد این بچه ها کمک کنند و به وسیله راهبردهایی صحیح به کودکانی که اختلالات یادگیری دارند یاری دهند تا بوسیله تکنیک ها و روش های خلاقانه آموزش و یادگیری، این اختلالات را درمسیر پیشرفت و موفقیت خود کم رنگ و بی اثر کنند.

مرکز مشاوره آرامش ماندگار

شماره تماس: ۰۵۱۳۸۴۷۰۲۸۷

آدرس: مشهد، احمدآباد، بعثت ۴، طالقانی ۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.